Co to jest domena internetowa?
Co to jest domena internetowa

Pisane żargonem informatycznym artykuły o domenach internetowych zwykle trudno zrozumieć. Dlatego tutaj postaramy się przybliżyć ten temat w sposób przystępny. Ujmując rzecz w jednym zdaniu można powiedzieć, że domena internetowa to adres Twojej strony WWW. Oczywiście to sformułowanie jest dużym uproszczeniem i nie wyczerpuje ono znaczenia terminu domena internetowa, ale skoro jesteś na naszej stronie to najprawdopodobniej trafiłeś tu, bo szukasz kogoś, kto zrobi dla Ciebie stronę WWW. Skoro tak, to właśnie to wytłumaczenie jest najbardziej odpowiednim. Żeby jeszcze lepiej unaocznić, o czym mówimy, posłużymy się kilkoma przykładami. Strona, na której właśnie jesteś to enze.pl. Czyli domena internetowa, którą my posiadamy to właśnie domena enze.pl. Takie znane adresy, jak: onet.pl, wp.pl czy interia.pl, które pewnie nie jednokrotnie już odwiedzałeś, to również domeny internetowe.

Czy domena to coś ważnego? Coś potrzebnego? Tak. Domena to tak naprawdę rozwiązanie pozwalające „przetłumaczyć” z języka cyfrowego – którym posługuje się Internet – na nasz język, miejsce w Internecie, gdzie znajduje się strona internetowa, którą chcemy odwiedzić. Pomyśl, jak by wyglądało nasze życie cyfrowe gdybyśmy musieli pamiętać takie adresy jak 178.19.109.2, 99.83.207.202, 212.77.98.9, 217.74.72.58, a to właśnie adresy komputerów, wpiętych w sieć Internet, na których zamieszczono serwisy wspomniane powyżej.

Domena internetowa jest ważna również z innego powodu. Pozwala niejako spersonalizować Twoje miejsce w Internecie. Na przykład adres ciepleskarpety.pl może być świetnym rozwiązaniem dla osoby chcącej sprzedawać lub pokazywać z sieci swoje produkty, które cechują się między innymi tym, że mogą podnieść komfort termiczny naszych stóp. Tak na marginesie, dziś – a piszemy ten artykuł 8 grudnia 2023 r., o godzinie 14:41 – adres ten jest wciąż wolny i możliwy do kupienia! J Dodatkowo pomyśl o ile przyjaźniej wygląda on w porównaniu do jakiejś „losowo” wybranej kombinacji cyfr i kropek. No właśnie, domeny internetowe, to wynalazek, który – mak mawiał klasyk – trzeba by wymyślić gdyby go nie było. Dobrze jednak, że ktoś to już za nas zrobił prawda?

Czytając jednak ten artykuł może przyszła Ci do głowy myśl: „czy zatem myśląc o stronie o internetowej powinienem pomyśleć również o swojej domenie?” To bardzo dobre pytanie! Postaramy się na nie odpowiedzieć w jednym z kolejnych artykułów.

 

Więcej artykułów

Zdjęcia na stronę internetową – jakie?

Zdjęcia to jeden z najważniejszych elementów strony internetowej. Mogą one przyciągnąć uwagę...

Jakie dane kontaktowe powinienem umieścić na stronie WWW?

Strona internetowa to świetny sposób na zaprezentowanie swojej firmy lub organizacji światu. Jest...

Jak pisać teksty na stronę WWW?

Strona internetowa to nie tylko zbiór obrazów i grafik. To przede wszystkim tekst, który ma...

W jakim formacie dostarczyć wam logo na moją stronę WWW?

Logo to jeden z najważniejszych elementów identyfikacji wizualnej firmy. Jest to znak graficzny,...

Chciałbym mieć stronę internetową. Czy powinienem przygotować dla Was jakieś materiały?

Mówiąc krótko, to zależy głównie od Ciebie i Twoich potrzeb. Jeśli chcesz mieć stronę WWW i za...

Czy stronę, którą mi zrobicie będę mógł obsługiwać samodzielnie?

Tak, jak najbardziej. Strony, które tworzymy budujemy w taki sposób by nasi klienci, mieli...

Dział FAQ na stronie internetowej. Dlaczego warto go mieć?

Dział FAQ, czyli Frequently Asked Questions, to sekcja na stronie internetowej, w której znajdują...

O czym pisać na firmowej stronie internetowej?

Prowadzenie strony internetowej lub bloga firmowego to świetny sposób na promocję swojej firmy,...

Strona responsywna – co to znaczy i dlaczego jest ważne

W dzisiejszym świecie, w którym coraz więcej osób korzysta z Internetu za pomocą urządzeń...

Czym jest funkcja Catch All? Czy z niej korzystać?

Funkcja Catch All, czyli dosłownie „złap wszystkie”, to funkcja serwera pocztowego, która pozwala na zbieranie wszystkich wiadomości e-mail wysyłanych na nieistniejące lub błędnie wprowadzone adresy pocztowe utworzonych

Skontaktuj sie z nami

Zadzwoń

+48 732 713 483

Napisz

kontakt@enze.pl

Odwiedź nas

ul. Robotnicza 19, 38-500 Sanok